Kokiu greitu rimtu keičiasi pasaulis. Šiuolaikinės princesės nemiega ant žirnių, įsisukusios į aksomo apdangalus. Šiandien jos užtenka čiužinių iš latekso arba elastingo poliuretano. NASA mokslininkų išrasta medžiaga padarė pradžią miego komforto meistrystei. O kaip čiužinių rinka evoliucionavo, kaip tako tokia išmani, patogi ir įsimenanti anatomines žmogaus formas? Lateksiniai čiužiniai negalėjo būti pirmoji didžioji čiužinių evoliucija. O gal galėjo? Bet apie viską iš pradžių.

Didžioji miego pagrindo pasikeitimų istorija:

Pirmųjų čiužinių prototipai randami dar neolito laikotarpiu. Šio laikotarpio žmonės pasitenkindavo ir lapų, žolių ir šiaudų krūvos pagrindu ant kurios jei užmesdavo gyvūnų odos ar kailio apklotus. Tuo tarpu persai kiek vėliau ( 3 tūkst. pr. m.e) gaminosi kiek prabangesnius gultus, labiau primenančius moderniuosius. Čiužinių gamybai jie naudojo ožkų kailius ir net vandenį, taigi persus galime laikyti vandens lovos išradėjais. Lateksiniai čiužiniai žmonijos dar tik laukė tolimoje ateityje. Kol persai užpildydavo savo čiužinius vandeniu, egiptiečiams užtekdavo ir palmių šakų krūvos. Prireikė dar kelių tūkstančių metų, kad žmonės išmoktų siūtis maišus (Senovės Roma). Tuos maišus jie prikimšdavo vilna, paukščių plunksnomis, nendrėmis ir šiaudais.

Kaip čiužinių rinka vystėsi toliau? Ilgą laiką nieko gudriau už maišus prikimštus plunksnomis ar šiaudais žmonės ir nesugalvojo. Vis tik H.Christiano Andersono 1835-jų metų pasakoje „Princesė ant žirnio“ buvo įkvėpta dar Renesanso epochos čiužinių naujove. Italai tuo metu savo čiužinius prikimšdavo ne tik šiaudais, bet ir žirniais. Žinoma tuo metu visus žavėjo ne pats čiužinys, o prabangūs aksomo ir žakardiniai brokato patalai. XVIII amžiuje gamtinius čiužinių kamšalus pakeitė kitos natūralios medžiagos, tokios kaip medvilnė, kokosas, vilna ir ašutai. Tobulėjo ir užvalkalų gamyba.

XIX amžiuje miego rinka sulaukė tikrosios revoliucijos. Tada pradėti gaminti tikrieji dabartinių čiužinių prototipai. Spyruokliniai čiužiniai pardavinėjami ir šiandien, bet lateksiniai čiužiniai bei putų poliuretano sudėties pagrindai, tapo tikrąją revoliucija. Čiužinių pasirinkimą tuo metu diktavo mados, bet ir šiandien situacija nepasikeitusi. Šiandien lateksas ir poliuretanas diktuoja miego komforto madas. Vis tik kiekviena medžiaga ir skirtingos sudėties čiužiniai turi savo privalumų ir trūkumų. Jei esat smalsūs jau seniai išsiaiškinot tuos trūkumus bei privalumus. Pats metas galutinai apsispręsti, ar jus iš tiesų žavi lateksinio čiužinio idėja?